DERS PLANI

Ödevin Özeti

DERS PLANI
BÖLÜM I
DERSİN ADI Giyim Uygulama Teknikleri
SINIF 9-C
ÜNİTENİN ADI Teknik Çizime Giriş Temel ve Model Uygulamalı Etek Çizimleri
KONU Model Uygulamalı Etek Çizimleri
ÖNERİLEN SÜRE 40 x 3

BÖLÜM II
Öğrenci Kazanımları Hedef ve Davranışlar Moda figürü giydirirken dikkat edilecek noktaları kavrama. Model uygulamalı etek çizimlerini hazırlama
Ünite Kavramları ve Sembolleri Davranış Örüntüsü İşlem basamaklarına uygun dikmek
Güvenlik Önerileri Malzemeleri dikkatli kullanma.
Öğretme – Öğrenme – Yöntem ve Teknikler Demostrasyon, grup halinde anlatma, soru-cevap yöntemi
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç ve Gereçler ve
Kaynakça
Öğretmen – Öğrenci Öğretmen: Ders notları ve çizim için gerekli malzemeler
Öğrenci: Çizim malzemeleri (cetvel, makas, resim kartonu, parşömen kağıdı, boya kalemleri)
Öğretme – Öğrenme Etkinlikleri Ders için hazırlık yapılması, sınıf ortamının ve öğrencilerin derse hazırlanması.
Dikkati Çekme Etek hakkında ve moda figürü giydirirken dikkat edilecek noktalar hakkında öğrencilere sorular yöneltilir.
Güdüleme Model uygulamalı örnek etek çizimleri gösterme.
Gözden Geçirme Öğrenciler verilen örnek çizimleri dikkatlice incelerler.
Derse Geçiş Öğretmen, model uygulamalı etek çizimleri yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatmaya başlar.
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem çözme vb.) Öğrenciler, öğretmeni dinlerler ve gördükleri etek çizim örneklerini çizmeye başlarlar.
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) Öğretmen, öğrencileri grup halinde çağırır ve çizim teknikleri anlatarak çizimini yapar.
Özet Giyim hakkında ve moda figürü giydirirken dikkat edilecek noktalar ve tanımlar kavratılır. Model uygulamalı etek çizimleri tanımlanır.

BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme
- Bireysel Öğrenme Etkinlikleriyle yönelik ölçme değerlendirme
- Grupta öğrenme etkinliklerine yönelik ölçme değerlendirme
- Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde olan öğrenciler için ek ölçme değerlendirme etkinlikleri - Ders sonunda öğrencilerin çizimleri kontrol edilir.

- Bilmedikleri ve takıldıkları noktalar tespit edilip tekrar değerlendirilir.
- Eksikleri varsa tekrar anlatılır ve düzeltmeler yapılır.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi El becerisi gelişimiyle iş eğitim dersine katkısı olur.

BÖLÜM IV
Planın uygulanmasına ilişkin açıklamalar

Rehber Öğretmen Danışman Ö
GÜNLÜK PLAN
OKUL : Selçuklu Kız Meslek Lisesi
SINIF : 9 / C
DERS : Giyim Uygulama Teknikleri
ÜNİTE : Teknik Çizime Giriş ve Model Uygulamalı Etek Çizimleri
KONU : Model Uygulamalı Etek Çizimlerinin Silüete Giydirilmesi
KONU ANALİZİ
Bilgi Konuları:
1) Etek hakkında genel bilgi
- Eteğin tanımı, tarihçesi ve toplumdaki yeri
2) Moda figürü giydirirken dikkat edilecek noktalar
3) Silüetin duruşuna göre etek çizimleri
4) Model uygulama...

Yorum (yok) Yorum yaz! | Etiketler : DERS PLANI DERS PLANLARI odev, matematik, matematik ödevleri, kitap, kitap özetleri, ozet, özet, ücretsiz ödev, yıllık,

GERUNDS AND INFINITIVES

Ödevin Özeti

Relative Clauses
(Adjective Clauses)
Özne+yüklemden oluşan temel cümle içinde herhangi bir ismi niteleyen cümlelere sıfat cümlesi denir. Tüm sıfat cümleleri mutlaka Relative Zamirlerine sahip olmak zorundadır.
Altın Kural: Bir relative zamiri sıfat cümlesinde hangi ismi niteliyorsa doğrudan onu takip etmek zorundadır. İsim ve zamir arasında 800 metre mesafe olamaz
Ana cümle  özne + yüklem + nesne
sıfat cümlesi özne veya nesneyi niteler
özne + Rel Cl + yüklem + nesne + Rel Cl
*Türkçe’ de sıfat görevi yapan yapılar:
Sıfat + isim  güzel kız
Sıfat cümlesi + isim  babası ölmüş kız
*İngilizce’ de sıfat görevi yapan yapılar:
sıfat + isim  a beautiful girl
isim + sıfat cümlesi  the boy who fell off the tree
2 tür Relative Clauses vardır:
A Defining Relative Clauses (Identifying) :Tanımlayan sıfat cümleleri
Bu tür sıfat cümlelerinde sıfat cümlesi nitelediği ismi tanımlar ve belirler. Dolayısı ile sıfat cümlesi olmadan dinleyenin hangi isimden bahsedildiğini anlaması mümkün değildir.
Bu tür sıfat cümlelerinde relative zamiri sıfat cümlesinin içinde şu öğelerin yerinin alabilir:
Relative Zamiri
Özne Nesne Iyelik/sahiplik ifadeleri Yer
Ifadeleri Zaman ifadeleri Neden ifadeleri
1) Relative zamiri sıfat cümlesindeki ÖZNE nin yerini alması:
Nitelenen isme göre zamir kullanılır 
Kişi  who / that Varlık  which / that
*I thanked the woman. She helped me
I thanked the woman who / that helped me
* I know the student. He comes from Japan  I know the student who / that comes from Japan
I know the students. They come from Japan  I know the students who / that come from Japan
Özne yüklem uyuşması olmak zorunda.
*The book is mine. It is on the desk  The book which is on the desk is mine
2) Relative zamiri sıfat cümlesindeki NESNE nin yerini alması:
Nitelenen isme göre zamir kullanılır 
Kişi  who / whom / that / -- Varlık  which / that / --
*The man was Mr Jones, I saw him
The man who / whom / that / -- I saw was Mr Jones
The movie was excellent. We saw it last night.
The movie which / that / -- we saw last night was excellent.
*Relative Zamirinin bir preposition dan sonra gelmesi Sıfat cümlesinin nesnesi bir prepositiondan sonra geliyorsa yine aynı zamirleri kullanmak mümkündür. Aynı zamanda cümledeki preposition’ ı Rel zamirinin önüne getirmek mümkündür.
*The man is over there. We talked about him last night
The man who / whom / that / -- we talked about last night is over there
The man about whom we talked last night is over there
Preposition mutlaka nesneden önce olmalıdır.
Kişilerde  Preposition + WHOM
*The music was fabulous. We listened to it just now
The music which / that / -- we listened to just now was fabulous.
The music to which we listened just now was fabulous.
Varl...

Yorum (yok) Yorum yaz! | Etiketler : GERUNDS INFINITIVES İNFİNİTİVES odev, matematik, matematik ödevleri, kitap, kitap özetleri, ozet, özet, ücretsiz ödev, y

GRAMER

Ödevin Özeti

Time Expressions

I get up at 7:00 in the morning on weekdays.
I go to bed around ten in the evening on weeknights.
I leave work early in the afternoon on weekends.
I get home late at night on Fridays.
I stay up until midnight on Saturddays.
I wake up before/after noon on Sundays.



Demonstratives one, ones

How much is this necklase? How much is that necklase? Which one?
this one? that one?
How much are these earrings? How much are those earrings? Which ones?
these? those?



Prefences; comparisons with adjectives

Which one do you prefer? That one is nicer than the wool one.
-I prefer the leather one. This one is cheaper than...
The leather jacket is pretter than...
Which one do you like better / more? It looks bigger than...
- I like the leather one better / more. It’s more attractive than...


Would; verb + to + verb


Accepting on invitantion

Do you want to see a movie with me tomorrow?
- Yes, l’d love to (see a movie with you tomorrow.)

Would you like to go out on Saturday night?
- Yes, l would.
- Yes, l’d love to. Thanks.
- Yes, l’d really like to go.


Refusing an invitation and making an excuse

Do you want to have dinner with me on Friday night?
- I’m sorry, but l can’t. I have to study.
- Sorry, l need to stay home with my brother.
- Gee, l’d like to, but l want to go to bed early.

Would you like to see a movie?
- l’d like to, but l have to work late.
- l’d like to, but l need to save money.
- I’d like to, but l want to visit my parents.


Adverbs of frequency

How often do you usually exercise?
- I lift weights every day.
- I go jogging about once a week.
- I play basketball twice a week.
- I exercise about three times a year.
- I don2t exercise very often / very much.

Do you ever watch television in the evening?
- Yes, I almost always watch TV after dinner.
- I sometimes watch TV before bed.
- Sometimes I watch TV before bed.
- I seldom watch TV in the evening.
- No, l never watch TV.


Questions with how; short answers

How often do you work out? Twice a week. Not very often.

How much time do you spend at the gym? Around two hours.
How long do you spend working out? I don’t work out.

How well do oyu play racquetball? Pretty well. / About average, l guess. / Not very well.

How good are you at sports? l’m pretty good at sports.
I guess l’m OK. / Not too good.



There is, the are; one, any, some

Is there a laundromat near here? Prepositions
Yes, there is. There’s one across from the shopping center. on
No, there aren’t, but there are some on Third Avenue. next to
across from
Are the any grocery stores around here? Opposit opposite
Yes, t...

Yorum (yok) Yorum yaz! | Etiketler : GRAMER NEDİR GIRAMER GİRAMER TANIMI odev, matematik, matematik ödevleri, kitap, kitap özetleri, ozet, özet, ücretsiz öde

FONOTİK MORFOLOJİSEMANTİK SENTAKS ETİMOLOJİ

Ödevin Özeti

Fonotik: ses bilgisi Morfoloji: sekil bilgisi Semantik: anlam bilgisi Sentaks: cümle bilgisi Etimoloji: kaynak(köken) bilgisi Diller a)kaynak bakımından 1-hint-avrupa(hint:sanskritce, avr:germen,leh dilleri,romen dilleri,latin dilleri) 2-ural-altay(ural:fin,uygur altay:mogolca,macarca,türkce) 3-cin-tibet 4-bantu dilleri 5-hami-sami dilleri(arapca,farsca,akatca,habesce) 6-kafkas dilleri(gürcü,cecen,özbek) b)yapı(sekil) 1-tek heceli(cince) 2-cekimli(arapca,italyanca,ingilizce) 3-bitisken(eklemeli)(türkce) Türkcenin gecirdigi evreler: 1)eski and. türkcesi : 10yy-14yy 2)osmanlıca15yy-19yy 3)türkiye türkcesi:1908(2.mesrutiyet),1 kasım 1928(dil devrimi),1932(türk dil kurumunun kurulması),1933(türk tarih kurumu)-yazı diliyle konusma dili birlestirilmistir-dilde sadelestirme calısmaları yapılırken ist türkcesi esas alınmıstır. Sadelestirme calısmaları: 1)tarama(tanıklarıyla tarama sözlügü) 2)derleme(söz derleme dergileri) 3)birlestirme(türkce kökler+türkce ekler) Yazı türleri 1)edebi türler(yazımsal agırlıklı)oyku,roman,deneme. 2)gercek yasamı konu alan türler-anı,yasam hikayeleri. 3)düsünsel yönü olan ve bilgi aktarımına yönelik türler-makale,röportaj,eleştri. Makale:inandırıcı ve kanıtlayıcı bir düsünce yazısıdır.Amac ele alınan konuyu cok yönlü olarak incelemek.degisik bakıs acıları getirerek okuyucuda gorus zenginligi yaratmaktır. Makalede plan:-konu nedir ve hangi boyutlar icerisinde ele alınacaktır. –yazının yazılıs sebebi –temel ve yan düsünceler –konuyu acıklıga kavusturabilmek icin hangi belgeler deneyler gözlemler ele alınabilir. –yazının tümünden varılan sonuc nedir. Elestiri: bir sanatciyi yada bir sanat yapıtını veya bir sanat olayını inceledikten sonra iyi ve kusurlu yanlarını belirterek yaptın gercek degerini ortaya cıkaran inceleme yazıları. Deneme: yazarın kendine özgü düsünceleri özgürce aktardıgı yazı türü. Bilgi aktarma sanat yapma gibi kaygılardan uzak kalarak kendisiyle konusurmuscasına rahat bir anlatım kullanabilir.Kisisel deneyimleri görüsleri izlenimleri deneme konularının temelini olusturur. Biyografi: tarihte sanatta bilimde sporda ün yapmıs kisilerin hayatını anlatan belgelerle ve arastırmalara dayanan nesnel olması gereken yazılardır. Ceviri: dogal bir metnin anlamının baska bir dile es degerlik saglanarak aktarılması. Amacı: okuyucu ile yapıt arasındaki dil engelini ortadan kaldırmak. Basarılı ceviri icin:-dil bilmek, -bu dili kunsanların kültürünü tanımak, -yasama bicimini geleneklerini tanımak gerekir. – bilimsel yapıtlarda icerik acık ve eksiksiz aktarılmalı,yazımsal yapıtlarda icerik yanında bicimde dogru yansıtılmalıdır. –dogal olmalıdır. Ceviri cesitleri: 1)sözcük sözcük ceviri 2)taslagına ceviri(cümlenin genel anlamına yaklasık olarak vermek) 3)tüm tümüne(cümlenin anlamını olabildigince eksizsiz bicimde aktarma yoludur. Uyarlama(adaptasyon): anlamın ana dilde daha iyi kavranması icin ceviri sırasında yapıl...

Yorum (yok) Yorum yaz! | Etiketler : FONOTİK MORFOLOJİSEMANTİK SENTAKS ETİMOLOJİ FONOTİK NEDİR MORFOLOJİSEMANTİK NEDİR SENTAKS NEDİR ETİMOLOJİ NEDİRodev, mat

FİLOLOJİ

Ödevin Özeti

FİLOLOJİ Filoloji her şeyden önce eski çağlardan kalan yazılı metinleri belirlemek, saptamak, yorumlamak, açıklamak ister. Ve bu inceleme aracılığıyla edebiyat tarihi, töreler ve kurumlarla uğraşmaya yöneldiğinden tek konusu dil değildir. Dil sorunlarını değişik çağların metinlerini karşılaştırmak ya da eski bir dildeki yazıtları çözmek ve açıklamak amacıyla ele alır. Ancak bu araştırmalar yaşayan, sözlü dil yerine tümüyle metinlere bağlı kalarak yapılmış olsa da bir bağlamda tarihsel dil bilimini hazırlar. Filoloji çalışmaları sonucunda dillerin birbirleriyle karşılaştırılabilme olasılığının ortaya çıkması dil bilimini hazırlayan 3.evreyi, yani karşılaştırmalı dilbilgisi ya da karşılaştırmalı filolojiyi başlatır (Görsel Büyük Genel Ansiklopedisi, 1984, s.2646). Hiç kuşku yoktur ki , düşünme, düşündüğümüzü uygulama, yaratma, yenilikler ortaya koyma bakımından dünyadaki bütün değişik nitelikler, yetenekler taşıyan, insanoğludur. Bu nitelikleri aynı zamanda, konuşan bir yaratık olmasını sağlamış , toplum halinde yaşayan insan, dil denen kurumu da ortaya koymuştur (Doğan Aksan, Her Yönüyle Dil Ana Çizgileriyle Dilbilim, TDK Yay., 439, Ankara 1995). Filolojinin amacı; genel dil bilimini ilgilendiren sorunları incelemek, Türk dilinin etimolojik sözlüğüne temel olacak materyalleri toplamak, bir takım bölümlerini dilimize çevirtmek, bunları dilimizin söz kökleriyle karşılaştırmak, dil bilimi ve etimolojiyi ilgilendiren yerli ve yabancı eserleri inceleyerek bunları bastırmak veya dilimize çevirmektir (http://www.talk.gov.tr). 18. ve 19.yüzyılların en önemli gelişmesi, dil araştırmalarında karşılaştırmalı yöntemin kuruluşudur.18.yüzyılda Avrupalıların sankrit dilini öğrenmesi bu alanda önemli sonuçlar doğurdu. 1786’da Hindistan’daki İngiliz mahkemesinin başkanı doğubilimci Sir William Jones, sankrit diliyle Yunanca ve Latince arasındaki benzerliğe işaret ederek bu üç dilin ortak bir kökenden türemiş olduğu tezini ortaya attı. Bundan sonra, 1816’da Franz Boop; 1822’de Jacob Grimm, Hint-Avrupa dil ailesi tezini kanıtlayan yapıtlarını yayımladılar. Grimm, bu dillerdeki sözcüklerin sesleri arasında oldukça düzenli bir ilişki olduğunu gösterdi. Örneğin, bilinen en eski Germen dili olan Got dilindeki “f” sesinin yerini, Yunanca, Latince ve Sankrit dilinde çoğu zaman “p” sesi almaktadır. (Ayak sözcüğü Got dilinde fotus, Latince pedis Yunanca podos, Sankrit dilinde padastır.) Grimm’e göre bu farklılıklar, ortak Germencede gerçekleşen ve yeni bir “ses kayması” yasasının ürünüdür. Oldukça düzenli bir biçimde işleyen bu yasaya uygun olarak sözcük sesleri, zaman içinde düzenli bir döngü içinde değişmektedir. Örneğin “bh” gibi solukluların yerini “b” gibi soluksuz titreşimli sesler, “b” sesinin yerini de “p” gibi titreşimsiz sesler almıştır. Bu araştırmalar, ses bilgisinin kurulmasını da sağlamıştır (Ana Britanica, s.154). 19.yy da, romantik tarih f...

Yorum (yok) Yorum yaz! | Etiketler : FİLOLOJİ FİLOLOJİ NEDİR FİLOLOJİ TANIMI odev, matematik, matematik ödevleri, kitap, kitap özetleri, ozet, özet, ücretsiz